Blog

 
Kuchnia grecka - radość jedzenia

Kuchnia grecka - radość jedzenia

Początek roku, to często czas planowania letniego wypoczynku. Zimny Bałtyk i ceny jak w zagranicznych kurortach, często skłaniają nas do spojrzenia na cieplejsze rejony. Dodatkowo, jeśli oprócz wspaniałych krajobrazów, zabytków i miejsc wartych odwiedzenia możemy liczyć na dobrą kuchnię, to warto taki kierunek wziąć pod uwagę. Grecja jest właśnie takim kierunkiem, gdzie klimat, zabytki i jedzenie zapewnią nam wypoczynek na dobrym poziomie.

Charakterystyka kuchni greckiej

Z uwagi na korzystny klimat, w Grecji uprawia się dużo warzyw. Często w greckich daniach znajdziemy bakłażany, oliwki, cukinie, paprykę, szpinak, sałatę, ciecierzycę, soczewicę, fasolę. Często spożywa się ryby, owoce morza oraz mięso. Grecy chętnie jedzą mięso z młodych zwierząt: cielęcinę, jagnięcinę, koźlinę i wieprzowinę. Mało kto o tym wie, ale Grecy uwielbiają ser. I zjadają go w sporych ilościach. Nawet u Homera w “Odysei” jest wzmianka o serze. Spekuluje się jednak jaki był to ser. Być może był to któryś z tych serów:

  • feta - chyba najpopularniejszy z greckich serów, biały, dojrzewający w solance minimum 3 miesiące, z mleka koziego i owczego (70%), doskonały do sałatek, bardzo dobrze rozpuszcza się w wysokich temperaturach;
  • manuri - mniej słony od fety i bardziej kremowy, smak mleczno-cytrynowy, idealny do sałatek, smażenia i zapiekania, sprawdza się też w deserach;
  • kefalotiri - twardy, żółty ser, dojrzewający, sprawdza się jako dodatek do kanapek, makaronów, zapiekanek, jako przystawka do białego wina idealny;
  • kasseri - ser owczy z dodatkiem mleka koziego, jest serem dojrzewającym minimum 4 miesiące (często dłużej), wraz z upływem czasu staje się bardziej słony i wytrawny w smaku, ser dość miękki, czasem traktowany jako ser topiony, sprawdza się jako dodatek w omletach, ciastach;
  • halumii - dość miękki ser z różnego rodzaju mleka, dzięki temu, że jest dość zwarty, sprawdza się jako ser smażony lub grillowany, pasuje do różnego rodzaju sałatek.

Innym składnikiem dań greckich jest oczywiście oliwa z oliwek. Właściwie tam, gdzie można ją dodać i gdzie pasuje, Grecy ją dodają. Kolejny składnik dań kuchni greckiej to zioła i świeże przyprawy. Bez nich nie byłoby prawdziwej kuchni greckiej. 

Ulubione dania greckie

Jednym z ulubionych dań greckich jest fasolada. Co ciekawe, dla Greków to wręcz danie narodowe, jak dla Włochów pizza. Jednak, poza Grecją chyba nie jest tak popularna. Fasolada to gęsta zupa z drobnej, białej fasoli, pomidorów i marchwi. Podobnie jak polski bigos, fasolada ma wiele odmian w zależności od regionu. Można spotkać tę zupę doprawioną skórką pomarańczową, podawaną z kawałkami mięsa, smażonymi rybkami lub z pieczywem. 

Inne dania, których warto spróbować w Grecji to:

Horiatiki. To popularna sałatka z pomidorów, ogórka, oliwek, czerwonej cebuli, zielonej papryki i sera feta. Wszystko doprawione solą, pieprzem, oregano i obficie skropione oliwą. Feta podawana jest w formie dużego plastra. Nie jest krojona w kostkę jak w Polsce. W oryginalnym przepisie brak jest sałaty, która często jest obecna w polskiej wersji tego dania. 
Sos tzatziki. Popularny w całej Grecji, a także w Polsce sos jogurtowy z dodatkiem tartego świeżego ogórka, czosnku, soli i pieprzu. Podawany do wielu dań.
Souvlaki. Szaszłyki wieprzowe lub drobiowe, podawane ze świeżymi warzywami i sosem tzatziki. Uzupełnieniem szaszłyków często bywa chlebek pita.
Pita gyros, pita souvlaki. Można powiedzieć, że to prawdziwy grecki street food. Chlebek pita wypełniony mięsem z gyrosa lub z grilla, z dodatkiem warzyw i frytek, polane sosem tzatziki.
Dolmadakia. To małe przekąski, podobne do naszych gołąbków. Istotną różnicą jest brak kapusty w tym daniu. Farsz z mięsa i ryżu (czasami są farsze bezmięsne) zawija się bowiem, w liście winogron. 
Mousaka. To danie jest obowiązkowe w greckim menu. To zapiekanka z bakłażana, pomidorów i mielonego mięsa. Często z dodatkiem ziemniaków. Górna warstwa dania to sos beszamelowy posypany żółtym serem. Danie to jest dość solidne i warto je wybrać jako danie główne.
Desery. Grecy uwielbiają słodycze. Ciasta, kremy, ciasteczka często robione z okazji świąt są zwieńczeniem każdego posiłku. Zawsze pod ręką znajdują się owoce. Baklava i galaktoboureko to ciasta stworzone na bazie cienkiego jak pergamin ciasta filo. Pierwsze ma w swoim składzie orzechy lub migdały, miód i nasączane jest syropem. Drugie ciasto to przekładaniec filo z kremem waniliowym, nasączane syropem pomarańczowym, cytrynowym lub wodą różaną. 

Grecka kuchnia należy do najzdrowszych na świecie. Spróbujmy jej w czasie wakacyjnych wojaży lub chociaż w Polsce, w dobrej greckiej restauracji.