Blog

 
Polska kuchnia regionalna: Mazowsze

Polska kuchnia regionalna: Mazowsze

Mazowsze znajduje się w centralnej części Polski właściwie od zawsze, niezależnie od przebiegu granic. Jak na centralną część kraju przystało, to tu skupia się władza i tu wyznacza się kierunki rozwoju. Wszak Warszawa to także Mazowsze. Jednak kuchnia wielkomiejskiej Warszawy to temat na osobny materiał, my zajmiemy się kuchnią mazowiecką, która ma długą tradycję, jest wręcz uznawana za bezpośrednią kontynuatorkę kuchni staropolskiej. 

Charakterystyka kuchni mazowieckiej

Kuchnia Mazowsza to oczywiście tradycyjna kuchnia ludowa. I choć w istocie jest traktowana jako następczyni kuchni staropolskiej, nie sposób zauważyć wpływów kuchni francuskiej, niemieckiej, rosyjskiej. Kuchnia tego regionu zaliczana jest do raczej ciężkostrawnych, tłustych, sycących, a jednak bogatych w smaki i aromaty. Korzystając z darów natury, w kuchni mazowieckiej znajdziemy leśne grzyby, kasze, dziczyznę, ryby i drób. 

Popularne dania z Mazowsza

Niektóre potrawy mające charakter ogólnopolski, na Mazowszu robione się trochę inaczej. Inny składnik, inne przyprawy sprawiają, że oczywiste smaki nie są już tak jednoznaczne. Spójrzmy na najpopularniejsze dania z tego regionu Polski.

Rosół staropolski. Rosół to zupa znana w całym kraju. Znana i lubiana. Czym więc jest rosół staropolski? Oprócz tradycyjnych warzyw rosołowych dodaje się także mięso wołowe (najlepiej antrykot), kurę, wołową wątróbkę, suszone borowiki, goździki i oczywiście ziele angielskie, listek laurowy, sól, pieprz. Widzimy, że zupa ta oprócz składników tradycyjnych ma parę dodatków, które mają duży wpływ na smak, kolor i aromat wywaru. Rosół staropolski najlepiej smakuje z domowym makaronem. Zrobienie samemu makaronu nie jest trudne. Warto spróbować, aby domowy makaron podkreślał wyjątkowość staropolskiego rosołu.

Inne zupy podawane na mazurskie stoły to między innymi krupnik z kaszą jaglaną, żur staropolski. Bogactwo rzek, jezior i rozlewisk spowodowało, że mieszkańcy Mazowsza pokochali też ryb i raki. Takie dania jak pasztet z karpia, raki po warszawskuczy szczupak na maśle są do dziś w jadłospisach mazowieckich lokali gastronomicznych. 
Szczupak na maśle. To danie należy do bardziej wykwintnych. Wymagany do niej jest bardzo świeży szczupak oraz dobrej jakości masło i ocet winny. Kawałki szczupaka gotujemy na warzywach jak do rosołu. Robimy to w odpowiedniej wielkości garnku. Ryba ma leżeć na warzywach. W trakcie gotowania zbieramy powstały szum, jednocześnie od czasu do czasu dodając kilka kropel octu. Gdy ryba będzie miękka (ale nie wolno jej rozgotować!), dodajemy do niej sos zrobiony z masła, mąki, mleka i natki pietruszki. Doprawiamy do smaku i wspaniały szczupak jest gotowy.

Kaczka po staropolsku. Potrawa ta potrzebuje czasu i cierpliwości ze strony kucharza. Jednak jeśli wszystko pójdzie zgodnie z przepisem, efekty mogą być rewelacyjne. Przygotowanie kaczki po staropolsku wymaga wypełnienia kilku procedur, które zagwarantują kulinarny sukces. Pierwsza rzecz to przygotowanie zalewy. To w zasadzie warzywny rosół, z dodatkiem octu. W zalewie wypatroszona i umyta kaczka powinna przeleżeć przynajmniej 24 godziny (choć niektóre przepisy sugerują aż 48 godzin). Po moczeniu w zalewie kaczkę należy osuszyć, natrzeć przyprawami (sól, czosnek, majeranek, bazylia, pieprz) i odstawiamy ją na 3 godziny. Po tym czasie obkładamy kaczkę, płatami wędzonego boczku i pieczemy w dość niskiej temperaturze, czyli 170 stopni. Gdy kaczka się piecze, przygotowujemy sos, który składa się z namoczonych wcześniej suszonych śliwek, boczku wędzonego, kiełbasy jałowcowej i piernika. Wszystkie składniki drobno kroimy i podsmażamy. Upieczoną kaczkę kroimy na porcje, wkładamy do powstałego sosu i podajemy z kluskami lub pyzami. Dobrym dodatkiem będą też zasmażane buraczki. 

Na Mazowszu popularne są także ziemniaki. I nie tylko jako podstawowy dodatek obiadowy. Także, jako szlachetne dania z ziemniaków, takie jak baba ziemniaczana czy kiszka ziemniaczana. Interesującym daniem z ziemniaków, jest też rejbak ostrołęcki. To zapiekanka ze startych surowych ziemniaków, wędzonki, gotowanej wieprzowiny, kiełbasy, cebuli i jaj. Wszystkie składniki mieszamy z mąką i pieczemy w brytfannie. To danie podaje się na zimno często w towarzystwie maślanki. 

Oprócz wymienionych dań w kuchni mazowieckiej znajdziemy uwielbiany w całym kraju bigos, szarlotkę oraz przepyszne chruściki mazowieckie. Ten region Polski zaspokoi gusta kulinarne niejednego smakosza. Odwiedzajmy więc na Mazowsze, odnajdźmy ducha staropolskiej kuchni na wsiach i miasteczkach tego pięknego regionu naszego kraju.