Blog

 
Energetyki. Cukier, kofeina, tauryna

Energetyki. Cukier, kofeina, tauryna

Napoje energetyzujące, energetyki od wielu już lat goszczą w naszym życiu. Łatwo dostępne, w atrakcyjnych opakowaniach, dobrze reklamowane są spożywane przez wiele osób, głównie młodzież. Czym są energetyki, jak wpływają na samopoczucie, nastrój i jaki mają wpływ na zdrowie? Czy energetyki można zastąpić naturalnymi produktami? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Energetyki. Czym właściwie są?

Napoje energetyzujące, zgodnie z nazwą powinny dawać nam szybki zastrzyk energii, pobudzając nas fizycznie i psychicznie. Czy tak działają? Oczywiście. Moc tej energetycznej dawki jest uzależniony nie tyle od składu konkretnego napoju, ile od ich proporcji. Typowy energetyk to woda gazowana, cukier, kofeina, guarana i tauryna. Te trzy ostatnie substancje pobudzają ludzki organizm. W energetykach znajdziemy także sztuczną witaminę B, barwniki i inne substancje pochodzenia roślinnego (np. żeń-szeń). Stosunkowo mała pojemność puszek z napojami energetycznymi sprawia, że można szybko je wypić oraz są bardzo łatwo dostępne. I tutaj z energetykami zaczynają się schody.

Kofeina, guarana, tauryna

To substancje pochodzenia naturalnego, choć kofeinę można otrzymać w sposób syntetyczny. Guarana, tauryna to także kofeina, ale pochodzące z innych roślin. Teina zawarta w herbacie to także kofeina. 

Jak energetyki wpływają na zdrowie?

W umiarze jest metoda. Jeśli pijemy energetyki okazjonalnie, nie chcąc być zmęczonym, śpiącym na przykład w podróży to nie ma żadnych przeciwwskazań. Niestety, marketing producentów w dużej mierze skierowany jest do młodych ludzi. Kreują energetyki jako napoje dające więcej mocy, lepszą zabawę i kolorowy świat. Energetyki wkroczyły w świat młodzieżowy i stały się synonimem dobrej zabawy, często w połączeniu z mocnym alkoholem. Regularne spożywanie dużych ilości energetyków może doprowadzić do problemów:

  • ze snem
  • z nadpobudliwością
  • z problemami kardiologicznymi
  • z nadciśnieniem
  • z cukrzycą
  • z gospodarką wapniową organizmu
  • z układem nerwowym

Energetyki z alkoholem

Taki zestaw jest popularny na wielu imprezach. Nie róbmy takich połączeń. Dlaczego? Ponieważ alkohol pity bez energetyków, rozkłada się z czasem powodując, że pijący czuje się zmęczony i przestaje pić. Kofeina zawarta w napojach energetycznych sprawia, że osoba pijąca czuje się pobudzona, ma wrażenie, że nie wypiła zbyt wiele i nie jest pod wpływem alkoholu. Takie poczucie jest bardzo mylące i daje złudzenie panowania nad sobą. Skutki mogą być dramatyczne, ponieważ osoby w takim stanie są skłonniejsze do zachowań ryzykownych (np. jazda samochodem). Ponadto z każdym łykiem, ilość kofeiny wzrasta w naszym organizmie, powodując wzrost ciśnienia krwi, a takie narządy jak wątroba i trzustka są pod wpływem wewnętrznego stresu. Osoby mające problemy kardiologiczne pijąc alkohol z energetykami narażają się na poważne konsekwencje zdrowotne. Przypadki zapaści czy zawałów serca nie są odosobnione wśród pijących drinki z napojami energetycznymi. Nie namawiamy do picia alkoholu, ale jeśli już jest taka potrzeba bezpieczniej i rozsądniej pić go z dodatkiem soku owocowego. 

Co zamiast energetyków?

Problem z napojami energetycznymi polega na tym, że są spożywane w dużych ilościach. Sięga po nie nie tylko młodzież i ludzie młodzi. Coraz częściej możemy zobaczyć dzieci z puszkami energetyków. Duża zawartość sztucznych substancji, polepszaczy, konserwantów, zagęszczaczy itp. sprawia, że szczególnie dla rozwijających się organizmów napoje energetyzujące są szkodliwe. Często można spotkać osoby, które po wysiłku fizycznym, uprawianiu sportu sięgają po energetyki. To błąd. Wtedy powinniśmy napić się napoju izotonicznego. Te napoje uzupełniają braki potasu i magnezu, które są wypłukiwane z organizmu wraz z potem. Napoje izotoniczne, hipotoniczne i hipertoniczne - czyli tak zwane napoje funkcjonalne są szeroko stosowane w dietach wspomagających i sportowych. 

Znane właściwości kofeiny przyczyniły się do popularności takich napojów jak kawa czy herbata. I to one w głównej mierze są polecane jako alternatywy dla napojów energetycznych. Nie mają w sobie składników niekorzystnych, zawartość cukru możemy sami sobie regulować. Inne źródła pozytywnej energii to:

  • herbata zielona
  • yerba mate
  • imbir
  • matcha
  • kakao 

Zdrowe i dobre życie zależne jest od wielu czynników. Czasami przyda się także coś, co da nam siłę i koncentrację do wzmożonego wysiłku czy walkę z trudnymi sprawami codzienności. Raczej jednak nie szukajmy tego w napojach energetycznych, poza chwilowym wzrostem energii nie dostaniemy pozytywnej mocy.