Blog

 
Kuchnia hawajska

Kuchnia hawajska

Hawaje leżą prawie 12 tysięcy kilometrów od Polski. Przelot w jedną stronę, przy odrobinie wysiłku, można znaleźć za około 2 tysiące złotych w jedną stronę. 30 godzin lotu… Te wszystkie liczby mogą zniechęcić amatorów podróży, krótkich i szybkich. Jednak z drugiej strony, może być to podróż warta zapamiętania na długie lata. Może nawet podróż życia. Bajkowe krajobrazy, plaże, górskie szlaki, gejzery, wulkany i pacyficzne powietrze. Do tego hawajskie przysmaki i można powiedzieć raj na ziemi.

Trochę historii

Pierwsze kontakty mieszkańców Hawajów z Europejczykami nastąpiły w czasie podróży Jamesa Cooka, brytyjskiego podróżnika i odkrywcy w 1778 roku. Przez niecałe 300 lat, ludność Hawajów bardzo się zróżnicowała pod względem etnicznym. Dziś przeważającą grupą są obywatele pochodzenia azjatyckiego, następnie biali Amerykanie. Samych rdzennych Hawajczyków jest zaledwie 9 procent. Hawaje są najmłodszym, 50 stanem USA. Częścią Stanów Zjednoczonych stały się w sierpniu 1959 roku. Warto wiedzieć, że Hawaje jako jedyny stan mają pałac królewski, i nie leżą na terenie Ameryki Północnej. 

Ta garść danych pozwala dostrzec, że losy Hawajów i Hawajczyków były skomplikowane. Niosły wiele zdarzeń i ludzi z różnych stron świata. Odzwierciedlenie tych losów znajdziemy także w hawajskiej kuchni.

Hawajska kuchnia

Potrawy serwowane w hawajskich barach i restauracjach, mają w swoim rodowodzie składniki i sposoby przygotowania z różnych stron świata. W daniach znajdziemy smaki kuchni japońskiej, chińskiej, koreańskiej, filipińskiej oraz europejskiej i amerykańskiej. Oczywiście znajdziemy także dania typowe dla tradycyjnej kuchni hawajskiej. 

Hawajczycy w swoich potrawach korzystają często z owoców i warzyw. Z racji położenia geograficznego i korzystnego klimatu uprawia się tu papaję, ziemniaki, ananasy, awokado, mango, bataty, kokosy i taro. Hawaje otoczone są Oceanem Spokojnym. Dzięki temu w diecie mieszkańców tej wyspy znajdziemy także ryby, owoce morza. Tuńczyki, mahi-mahi (koryfena), krewetki. Często podawane są na surowo. Potrawy doprawiane są solą morską, mielonymi orzechami, wodorostami i trzciną cukrową. Jeśli danie ma być upieczone lub ugotowane, obróbkę termiczną robi się często w ziemnych piecach (w języku hawajskim: imo).

Popularne dania kuchni hawajskiej

Turyści często, przybywając w egzotyczne regiony pragną spróbować lokalnej kuchni. Samodzielne testowanie smaków i aromatów nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem, nie do końca wiedząc co jemy. Podpowiadamy więc kilka dań, których warto spróbować.

Poi. To gęste purée z korzenia rośliny taro (kolokazja). W zależności od ilości dodanej wody i czasu wyrabiania poi ma konsystencję gęstego budyniu lub ciasta na makaron. Ma smak lekko kwaśny, zbliżony do ziemniaków. Stosuje się go jako dodatek do dań, wyrobu makaronu, a nawet słodyczy. Popularny nie tylko wśród rodowitych Hawajczyków. Choć ma specyficzny smak, poi jest obecne w wielu daniach i przekąskach.

Poke. Danie sporządzone na bazie surowej ryby, pokrojonej w kostkę, z dodatkiem wielu marynat. Ryby to gatunki żyjące w wodach przybrzeżnych (tuńczyk, marlin, łosoś). Dodatkami są sos sojowy, olej sezamowy, wodorosty, słodka cebulka. Czasami można natknąć się na dodatek wasabi, chili, kawior. Danie to jest bardzo popularne na Hawajach i uznawane jest za specjalność narodową. 

Huli-huli. Połączenie w smaku sosu teriyaki oraz grilla. Najczęściej huli-huli to kurczak (rzadziej łosoś) marynowany w sosie w smaku zbliżonym do japońskiego teriyaki i pieczony na grillu. Istotą tego dania jest dokładne i systematyczne obracanie, aby żadna ze stron się nie przypaliła. Najlepsze huli-huli to takie, które ma kruchą, skarmelizowaną skórkę i soczysty, aromatyczny środek. 

Spam Musubi. To hawajski kulinarny wynalazek. Skład tej potrawy podawanej jako lunch lub przekąska, może nas zdziwić. Jest to bowiem gruby, grilowany plaster mielonki wieprzowej firmy Spam, ułożony na uformowanym ryżu i owinięty w liście wodorostów nori. Czy to hawajska odpowiedź na japońskie sashimi?

Kalua pork. To przysmak dla mięsożerców. Pieczona wieprzowina, z dodatkiem przypraw i warzyw. Rozpalenie i nagrzewanie pieca to proces kilkugodzinny. Samo pieczenie trwa około 7 godzin i odbywa się w ziemnej jamie, wyłożonej wulkanicznymi kamieniami. Mięso z dodatkami, owijane jest w liście bananowca i zasypywane warstwą ziemi. Po upieczeniu mięso dzieli się na drobne kawałki. Podaje się je w towarzystwie ryżu, sałatek i ananasa. 

Turyści odwiedzający wyspy hawajskie, mogą liczyć na wiele wspaniałych momentów. Życie płynie tam inaczej niż u nas, potrafi dać sporo radości i wspomnień na przyszłość. Aloha!