Blog

 
Szakszuka, w koszulce i z blachy. Jajka na każdą okazję

Szakszuka, w koszulce i z blachy. Jajka na każdą okazję

Zbliżająca  się Wielkanoc nieodłącznie wiąże się z jajkami. To symbol nowego życia i odrodzenia natury. Skorupka oznacza to, co stare, żółtko symbolizuje nowe życie i przezwyciężenie śmierci. Jajka to także składnik wielu dań, deserów i napojów. Cały świat je jaja. Spójrzmy na różne sposoby przygotowania jajecznych potraw, może znajdziemy coś dla siebie w miejsce tradycyjnej jajecznicy.

Czy jajka są zdrowe?

Ludzkość je jajka od zarania dziejów. Zawsze były postrzegane jako źródło składników odżywczych potrzebnych w zdrowej diecie. Choć trzeba przyznać, że były trendy w dietetyce, które twierdziły, że jaja są źródłem niebezpiecznego cholesterolu, źle wpływają na pracę serca i mogą przyczyniać się do tycia. Jednak współczesna nauka weryfikuje te teorie. Jajka ponownie wróciły do łask i są wręcz zalecane w różnego rodzaju dietach i codziennym żywieniu. Jaja zawierają minerały i składniki odżywcze chroniące nasz organizm przed niektórymi postaciami nowotworów, poprawiają pamięć i koncentrację, wspomagają leczenie cukrzycy i wzmacniają nasz wzrok. Zatem zobaczmy, jak można przyrządzić jajka w sposób, który urozmaici nasze stoły i zachęci do spożywania jaj w innej formie.

Szakszuka

To danie pochodzące z południowej części basenu Morza Śródziemnego. Popularne w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Coraz częściej znajdujące amatorów w naszym kraju. Zapewne wynika to z tego, że polscy turyści właśnie kierują się w strony, gdzie szakszuka jest popularna. Co to za danie? W wielkim skrócie można powiedzieć, że to jajka sadzone w pikantnym, pomidorowym sosie. Najszybciej zrobimy ją na bazie pomidorów z puszki lub świeżych soczystych pomidorów. Pokrojone i pozbawione skórki pomidory dusimy razem z pokrojoną cebulą, paprykę, szczypiorkiem, kolendrą, czosnkiem, kminem rzymskim, solą i pieprzem. Gdy pomidory i reszta dodatków zmienią się w gęsty, aromatyczny sos, dodajemy jajka (jak sadzone), przykrywamy i czekamy, aż zetnie się białko (przykrycie patelni, spowoduje szybsze ścięcie jajka i unikniemy przypalenia sosu, który będzie się robił z każdą chwilą gęstszy). Bardziej wyszukana wersja polega na przełożeniu sosu i jaj do małych naczyń żaroodpornych i zapiekaniu w temperaturze 160°C.

Ubrane jajka - koszulkach i po benedyktyńsku

Jajka w koszulkach to danie jest dość proste, jednak raczej podawane w wykwintnych restauracjach niż na domowym stole. A szkoda, bo danie to ma swój urok, a dodatki sprawią, że będziemy czekać na kolejną porcję. Wystarczy zagotować wodę z octem, dodać do niej trochę soli, jajko wybić na spodek, nie uszkadzając żółtka. Gdy woda zacznie się gotować, musimy mieszać szybko wodę i wrzucić do niej jajko. Pod wpływem ruchu wody w garnku, ścinające się białko zacznie otaczać żółtko. Wyjmujemy, gdy białko się zetnie, a żółtko będzie półpłynne. Podajemy na grzance, ze zmienionym bekonem lub szynką i warzywami do “chrupania” rzodkiewką, brokułem, ogórkiem. Jajko po benedyktyńsku to także jajko w koszulce, lecz polane sosem holenderskim (sos na bazie białego wina, żółtek, masła i śmietanki).

Jajka z blachy

Nazwa tego dania pochodzi najpewniej od sposobu pieczenia, czyli w foremkach na blasze. Aby szybko wyjaśnić, czym jest ta potrawa, najprościej powiedzieć, że to jajeczne muffiny. Foremki do muffinek wykładamy plastrem szynki (najlepsze będą silikonowe), następnie dodajemy starty ser (idealnie sprawdza się mozzarella). Dodajemy jajko (jak na sadzone), posypujemy bardzo drobno posiekaną paprykę i szczypiorek. Wszystko zapiekamy w temperaturze 180°C, przez 6 minut. Takie muffinki podajemy z grzankami z chleba tostowego lub w towarzystwie razowca.

Jajka po turecku

Turcja to także jeden z kierunków wojaży polskich turystów. Próbujemy tam tradycyjnych dań kuchni tureckiej. Baklawa, kebab, cukinie i bakłażany z różnymi nadzieniami to tradycyjne potrawy, które wprowadzą nas w świat kuchni tureckiej. A czym są jajka po turecku? Czy możemy przywołać urlopowe wspomnienia we własnym domu? Oczywiście, że tak. Opakowanie jogurtu (typu greckiego) doprawiamy w zależności od upodobań 2-3 ząbkami czosnku, dodajemy sok z cytryny (jogurt typu greckiego, jest dość kwaśny, więc musimy go doprawiać cytryną ostrożnie). Można dodać odrobinę świeżej mięty. Jogurt przekładamy na mały talerzyk i dodajemy jajko ugotowane w koszulce. Następnie całość polewamy palonym masłem. Z przekrojonego jajka, do jogurtu wyleje się półpłynne żółtko. Jajka po turecku wspaniale smakują z maczanymi w nich grzankami. 

Uciekając od szablonu i codziennej rutyny, warto czasami spróbować innego spojrzenia na jajka niż tylko jajecznica i jajka gotowane na miękko lub twardo. Wiele przepisów nie wymaga kunsztu szefa kuchni, warto spróbować, by zaskoczyć domowników lub samych siebie.