Blog

 
Gorące napoje na jesienne wieczory

Gorące napoje na jesienne wieczory

Deszcze, nieprzyjemny wiatr, szybciej zapadający zmrok, poranne i wieczorne przymrozki. To wszystko mówi nam, że nadchodzi jesień. Ta pora roku to czas kiedy przyroda szykuje się do zimowego snu, a ludzie wiedzą, że czas wyciągnąć cieplejsze ubrania z szafy. To także, czas nostalgii, wakacyjnych wspomnień i z racji święta zmarłych wspomnień o tych, co odeszli. W takie chwile nastrój poprawia odpowiednio podany i przyrządzony gorący napój.

Najlepsze składniki

Wszystkie napoje rozgrzewające przygotowywane są ze składników mających w sobie dużą ilość olejków eterycznych, które w naturalny sposób rozgrzewają nasz organizm. Gorąca woda, herbata, kawa, kakao i mleko to podstawowe płyny w rozgrzewających napojach. Oczywiście także przyprawy, owoce cytrusowe, ananasy, cynamon, goździki, wanilia, korzeń imbiru. I właśnie ten ostatni, jest królem rozgrzewających napojów.

Imbir lekarski

Korzeń, a właściwie kłącze imbiru lekarskiego (Zingiber officinale) znane jest od 3000 lat. Jest to bardzo popularna przyprawa, często wykorzystywana w kuchni azjatyckiej. Co ciekawe, obecnie nie spotyka się tej rośliny w stanie dzikim. Zawarte w niej olejki eteryczne cytral, gingerol i zingeron nadają charakterystyczny smak i zapach. Napar sporządzony na bazie imbiru poprawia ciśnienie tętnicze, pomaga w przeziębieniach i infekcjach wirusowych, pozytywnie wpływa na trawienie. Własności imbiru, jego intensywność sprawiają jednak, że jest on używany jako jeden z wielu składników obecnych w rozgrzewających napojach.

W czym podawać?

Napoje rozgrzewające, czy też tak zwane herbatki możemy serwować na dwa sposoby. Przygotowywane bezpośrednio w szklankach, najlepiej tych o większej pojemności lub w imbrykach czy czajniczkach do przygotowania od razu większej ilości napoju. Być może ktoś zapyta a właściwie czym różni się imbryk od czajnika? Pytanie istotne, ale dość łatwe w odpowiedzi. W zasadzie są to naczynia o tym samym przeznaczeniu, różniące się tylko kształtem i wielkością. Oba służą do zaparzania i podawania herbaty lub kawy. Czajniczek jest okrągły lub w kształcie cylindra. Imbryk zazwyczaj jest wyższy, bardziej ozdobny. Tyle definicja. Jak to czasami bywa, nie do końca idealna i prawdziwa, bowiem cechy, o których mowa, znajduje się naprzemiennie.

Kilka przepisów

Najwięcej przyjemności będziemy mieć, kiedy sami tworzymy nowe napoje. Trzymajmy się zasady równowagi w ilości składników. Aby jeden smak nie zdominował innych. Picie takiego napoju ma być przyjemnością nie tylko dla ciała, ale też dla ducha. Dla inspiracji przedstawiamy kilka przepisów i zachęcamy do eksperymentów smakowych.

Złote mleko

Ten indyjski napój na bazie mleka migdałowego, jest nie tylko rozgrzewający, ale też smaczny i pożywny. Do przyrządzenia złotego mleka potrzeba:

  • szklankę mleka migdałowego (bez trudu można kupić w marketach)
  • po szczypcie kurkumy, pieprzu cayenne i cynamonu
  • po łyżeczce oleju kokosowego i cukru trzcinowego 

Przygotowanie jest bardzo proste. Mleko podgrzewamy (ale nie gotujemy), wrzucamy wszystkie składniki, mieszamy aż cukier się rozpuści. Przykrywamy i czekamy ok. 3 minut, wtedy wszystkie aromaty się uwolnią, a dzięki przykrywce pozostaną w mleku.

Zimowa herbata

To jeden z popularniejszych napojów rozgrzewających na stokach narciarskich. Skład prosty, jednocześnie przywołujący w smaku owocowe wino sangria. Oto składniki:

  • duży kubek gorącej, dobrej, czarnej herbaty
  • cynamon (lepsza kora, niż mielony)
  • szczypta kardamonu, wanilii (także laska, a nie cukier wanilinowy)
  • kilka goździków
  • imbir (najlepiej posiekany)

Wszystkie składniki mieszamy, wrzucamy do gorącej herbaty. Przykrywamy na 3 minuty. Można odcedzić, bo przyprawy w całości czasem utrudniają picie trunku.

Chai Latte

Europejska wersja, pochodzącego z Indii napoju. Jest on nie tylko efektowny, ale też bardzo smaczny. Doskonale rozgrzewa, ale może być też wspaniałym deserem. Potrzebne składniki:

  • woda 200 ml
  • mleko krowie 125 ml
  • po pół łyżeczki kopru włoskiego i startego imbiru
  • 3 ziarenka kardamonu i czarnego pieprzu
  • 1 gwiazdka anyżu
  • ½ laski cynamonu
  • 1 liść laurowy
  • 2 łyżeczki czarnej herbaty
  • miód do smaku

Wodę, połowę mleka i wszystkie przyprawy gotujemy przez kwadrans. Następnie wsypujemy herbatę i pod przykryciem parzymy ją 3-4 minuty. Pozostałe mleko podgrzewamy, spieniamy i przelewamy do wyższych filiżanek. Następnie na mleko wlewamy przecedzoną herbatę. Dosładzamy miodem. Palce lizać!

Oczywiście, świat napojów rozgrzewających to nie tylko trunki oparte na kawie, mleku czy herbacie. Pozostał cały segment napojów na rozgrzewkę, w skład których wchodzi alkohol. No ale to może następnym razem?