Strona główna
/
Blog
/
Kuchnie świata: Republika Południowej Afryki

Blog

 
Kuchnie świata: Republika Południowej Afryki

Kuchnie świata: Republika Południowej Afryki

Data publikacji: 02-07-2024

Afryka Południowa coraz częściej staje się kierunkiem turystycznych wypraw. Wspaniała przyroda, Kapsztad, Johannesburg, Przylądek Dobrej Nadziei, Przylądek Igielny, 3000 kilometrów najpiękniejszych plaż, to tylko niektóre z atrakcji RPA. A do bajecznej przyrody, turyści wybierają miejscowe jedzenie. Takiej różnorodnej kuchni jak w Republice Południowej Afryki naprawdę trudno znaleźć.

O historii słów kilka

Historia RPA jest skomplikowana i pełna zawirowań. Ludy Buszmenów, Hotentów i Bantu byli pierwszymi mieszkańcami tej części Czarnego Lądu. Pierwsi biali pojawili się w wieku XV, a kolonizacja rozpoczęła się w wieku XVII. W ciągu wieków południe Afryki zasiedlali osadnicy z Holandii, Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. Pod brytyjskim protektoratem powstał Związek Południowej Afryki. W roku 1961 proklamowano Republikę Południowej Afryki, w której dominującą doktryną rządzenia był apartheid, czyli segregacja rasowa. W 1991 zniesiono apartheid, a w 1994 przeprowadzono pierwsze, demokratyczne wybory w RPA. Jak widać, dzieje tego kraju są skomplikowane. Ta sytuacja przekłada się także na południowoafrykańską kuchnię. Znajdziemy tu echa kuchni europejskich, kuchni pierwotnych ludów Afryki, także ślady azjatyckie i arabskie. Właściwie o kuchni Republiki Południowej Afryki możemy mówić dopiero po zniesieniu apartheidu. Dopiero wtedy dania i potrawy jednych narodów zamieszkujących RPA, zaczęły być dostrzegane przez inne. 

Charakterystyka kuchni południowoafrykańskiej

Tygiel kulturowy, który powstał w RPA w wyniku wydarzeń historycznych, spowodował także wymieszanie tradycji kulinarnych narodów i społeczeństw zamieszkujących RPA. Jak twierdzą specjaliści, w Południowej Afryce nastąpiło prawdziwe zmieszanie smaków, aromatów i tekstur. Trzeba pamiętać, że pod względem rolniczym ten region Afryki nie jest zbyt bogaty, więc zbyt wielkiego wyboru produktów nigdy nie było. Starano się więc wykorzystywać to, co było pod ręką. Idealnym przykładem, jest choćby wołowy ogon. W kuchniach innych krajów nie do końca lubiany czy wykorzystywany. Południowoafrykańscy kucharze potrafią stworzyć wspaniałe gulasze i talerze pełne zupy. Podobnie z wołowymi flakami. Wielokulturowość społeczeństwa RPA nakłada na kucharzy konieczność sprostania wymogom kuchni koszernej, halal, wegetariańskiej i różnych diet (np. bezglutenowej). 

Czego warto spróbować?

Kuchnia południowoafrykańska to przede wszystkim kuchnia mięsna, choć oczywiście dodatki warzywne, desery też istnieją. Do najpopularniejszych dań należą:

 • boerewors - soczysta kiełbasa z grubo mielonego mięsa, w naturalnej osłonce, doprawiana kolendrą, goździkami i gałką muszkatołową, często podawana podczas spotkań przy grillu, popularny w RPA street food (coś jak hot-dog), w wolnym tłumaczeniu oznacza kiełbasę chłopską;
 • bredie - sycący, afrykanerski gulasz z jagnięciny i warzyw;
 • bunny chow - danie pochodzące z Indii, pół wydrążonego bochenka chleba, wypełnionego curry;
 • fetkoek - bardzo tłuste, smażone w głębokim tłuszczu ciastka z nadzieniem owocowym lub mięsnym;
 • frikkadel - czyli nasze kotleciki mielone, do dziś popularne nie tylko w RPA, ale także w Holandii, Belgii i Niemczech;
 • koeksisters - specyficzne ciastka, robione z plecionego ciasta (warkoczyków), które się smaży podobnie jak pączki, a następnie moczy się je w zimnym syropie imbirowym lub cynamonowym, bardzo kaloryczne;
 • venison - dziczyzna, w RPA będzie to najczęściej antylopa springbok (skocznik antylopi);
 • viennas - serdelki
 • mielie meal - sztywna kaszka kukurydziana, jedzona z sosami na bazie mięsa;
 • monkey gland souce - częsty dodatek do grillowanych mięs, to mieszanka ketchupu, sosu worcester i chutney;
 • melktrat - kaloryczne ciastko z mleka, mąki, jaj, cukru i cynamonu;
 • malva - pudding morelowy, doprawiany… octem;
 • kinglip - miętus królewski, najczęściej smażony, najpopularniejsze danie rybne w Afryce Południowej.

To tylko przykładowe dania kuchni południowoafrykańskiej. Dania te mają raczej korzenie europejskie i indyjskie. Będąc w RPA, trzeba dobrze poszukać miejsc, gdzie można zjeść dania rdzennej ludności.
Zajadając się południowoafrykańskimi specjałami, nie zapominajmy o napojach. Od lat wina z RPA zdobywają rzesze wielbicieli. Różnorodność geograficzna sprawia, że uprawia się tam różnorodne szczepy winogron. Sauvignon Blanc, Chardonnay, Cabernet Sauvignon, Merlot, Shiraz to tylko niektóre odmiany winorośli, uprawianych w RPA. Winiarze z RPA stawiają na ekologię, łączą tradycję z nowoczesnością, dzięki temu ich wina zyskują na jakości oraz popularności i pojawiają się równiez w kieliszkach polskich domów.

Warto spojrzeć na RPA przez pryzmat historii, jednocześnie doceniając ich sztukę kulinarną.