Blog

 
Lody dla ochłody. Lodowe specjały

Lody dla ochłody. Lodowe specjały

Afrykańskie upały dosięgły Polskę. Temperatura powyżej 30°C stała się tego lata prawie codziennością. Jak radzić sobie z tak ekstremalnymi upałami? Oczywiście trzeba chronić skórę, nosić okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy, pić dużo płynów i unikać nasłonecznionych pomieszczeń i przestrzeni. Dla wielu z nas jednak lody są tym, co najlepsze podczas upałów. Różnorodność smaków, sposobów podania, składników, z których są zrobione, sprawia, że lody na całym świecie mają swoich zwolenników.

Historia zimnych deserów

Jak większość słodkości znanych w dzisiejszych czasach, lody powstały poza Europą. Pierwsze wzmianki o mrożonych deserach pochodzą z Chin. Badania dowodzą, że pierwsze lody powstały w Kraju Środka ponad 3 tys. lat temu. W starożytnej Europie, w czasach rzymskich mieszano śnieg z sokami owocowymi, tworząc pierwsze sorbety. Oczywiście w różnych zakątkach świata znano zimne desery, szczególnie tam, gdzie nauczono się przechowywać dłuższy czas lód czy śnieg. Głębokie jamy tzw. lodownie, potrafiły przechować zamrożoną wodę, śnieg przez kilka miesięcy po okresie zimowym. 

Współczesne lody to mieszanki śmietanki, mleka, jaj, cukru, owoców i smakowych dodatków. Sorbety, to lody wodne stworzone z owocowych soków, cukru i dodatków smakowych. W produkcji wykorzystuje się także mleczko kokosowe, sojowe, migdałowe.

Lody podawane są w pucharkach, w waflowych rożkach, na patyku, jako lodowa kanapka złożona z dwóch wafli i lodów w środku.

Po odzyskaniu niepodległości na ulicach miast pojawiły się wózki z lodami. W latach 30 tych XX wieku rozpoczęto produkcję pierwszych lodów paczkowanych. Były to lody Pingwin. W czasach PRL produkcja przemysłowa lodów wzrosła. Sprowadzono duńskie maszyny do produkcji lodów. Tymi najpopularniejszymi markami były lody: Calypso, Bambino, Mewa, Cassate i tzw. lody włoskie z automatu.

Obecnie rynek lodów i deserów lodowych jest ogromny. Od budżetowych lodów za niewielką cenę, do drogich uznanych marek światowych.

Czy lody są zdrowe?

To pytanie jest stare jak świat. I właściwie odpowiedź jest jedna i konkretna jak porada mechanika: To zależy… A zależy od wielu istotnych czynników, na które trzeba zwrócić uwagę:

  • zdrowsze oczywiście są lody z mniejszą ilością cukru i tłuszczu
  • dodatki w postaci egzotycznych owoców mogą uczulać (podobnie orzechy)
  • składniki syropów, polew też nie zawsze są z najwyższej półki

Lody są doskonałe przy drapaniu i bólu gardła. Niska temperatura zmniejsza obrzęk i ogranicza rozwój bakterii odpowiedzialnych za stany zapalne gardła. Mając podwyższoną temperaturę ciała, unikajmy jednak lodów, ponieważ różnica temperatur lodowego deseru i chorego gardła może przyczynić się do rozwoju przeziębienia. Lody poprzez stymulację wydzielania melatoniny sprzyjają poprawie snu i dobrego humoru. Klasyczne lody są produkowane z mleka, śmietanki więc zawierają duże ilości wapnia i witamin, które są zawarte w produktach mlecznych. Sorbety, mają wysoki procent soków owocowych, więc można powiedzieć, że to lodowe owoce. No i zasada ogólna, która dotyczy wielu artykułów spożywczych: czytajmy etykiety i wybierajmy te lody, które są produkowane z dobrych surowców. Syrop glukozowy, olej palmowy, konserwanty i polepszacze konsystencji nie są dobrym wyborem.

Ciekawostki lodowe

  • lody w dzisiejszym znaczeniu, powstały w XVII wiecznej Francji
  • we Francji także powstała pierwsza lodziarnia, w Paryżu w roku 1686, w 6. dzielnicy stolicy Francji (Cafe Procope, funkcjonuje do dziś)
  • rożek do lodów został wymyślony na początku XX wieku, przez włoskiego emigranta w Nowym Jorku
  • kiedy telewizja stawiała pierwsze kroki na rynku mediów, sprzęt oświetleniowy dawał tyle ciepła w studiach, że w reklamach pokazywano zamiast lodów purée ziemniaczane
  • aqutak - tradycyjne lody eskimoskie mające specyficzny skład: tłuszcz niedźwiedzi, ryby, ikrę, mięso łosia, jaja, leśne owoce 
  • smaki lodów są przeróżne i czasami nie do przyjęcia w naszej tradycji kulinarnej, bo lody o smaku buraczanym, krewetkowym czy kiszonych ogórków są dla nas zaskakujące
  • w Japonii możemy trafić lody o naprawdę zwariowanych smakach: homara, kukurydzy, słodkich ziemniaków, wasabi, wołowiny, kurczaka, o smaku węgla drzewnego, kaczej wątróbki i koniny

Lody są przede wszystkim deserem. Uwielbiane na całym świecie, pod każdą szerokością geograficzną niosą ze sobą chwilę wytchnienia od codziennej bieganiny i dają odrobinę radości. Jedzenie lodów przypomina trochę picie filiżanki kawy i podobnie jak ona daje ten moment na zastanowienie, krótkie spotkanie, na miłą przerwę.