Blog

 
Mango - owoc bogów

Mango - owoc bogów

Mango w Europie pojawiło się na przełomie XV i XVI wieku. Stało się to za sprawą Portugalczyków, którzy dotarli w tym czasie do zachodnich Indii (prowincja Kerala), gdzie mango jest owocem narodowym. Od tych czasów mango rozpoczęło podbój świata. W kuchniach azjatyckich zagościło na dobre. Mango stało się także jednym z podstawowych owoców w dietach odchudzających. 

Słów kilka o mango

Smakosze twierdzą, że najlepiej smakuje, mango prosto z drzewa. Niestety, w naszym kraju możemy zachwycać się tylko owocami, które mają za sobą długą drogę. Mango to owoce ciepłolubne, które uprawia się przede wszystkim w Indiach (prawie połowa światowej produkcji), Chinach, krajach Wschodniej Afryki, Karaibach i Ameryce Południowej. Ciekawostką jest to, że prawie 90% produkcji indyjskiego mango, spożywane jest w Indiach. Najlepsze odmiany tych owoców pochodzą z Indii (alfonso, kesar, badami, imam pasand), USA (kent), Pakistanu (singhri, chausa), Tajlandii (mahachanok).

Zalety mango

Niewielka kaloryczność (w porównaniu z owocami suszonymi czy bananami) oraz wyjątkowy smak sprawiają, że mango jest w czołówce przepisów dietetycznych. Mango to bogate źródło witamin z grupy B, witamin A, C, E K. Dodatkowo to solidne źródło potasu, magnezu, wapnia oraz polifenoli. Składniki zawarte w tych owocach, pomagają w trawieniu białek i przyswajaniu żelaza. Pozytywnie wpływają na układ nerwowy, wspomagają walkę z bólem i stanami zapalnymi. Spożywając codziennie mango, wpłyniemy na obniżenie ciśnienia tętniczego, wspomożemy walkę z cukrzycą i miażdżycą.

Mango w kuchni

Chcąc wybrać najlepsze mango, kierujmy się nosem. Tak, przede wszystkim zapach jest wyznacznikiem świeżości mango. Wybierając, należy powąchać mango tuż przy ogonku. Jeśli zapach będzie miodowy, słodki oznaczać to będzie, że wnętrze będzie soczyste i słodkie. Zapach kwaśny, cierpki to oznaka gnicia owocu. Innymi wyznacznikami świeżości mango to stan skórki (brak plam i zmarszczek) oraz kolor (kolor intensywnie zielony, mówi nam o tym, że owoc jest niedojrzały).

Mango dla smakosza lub kucharza to niezwykle wdzięczny owoc. Pierwszym wyzwaniem przy pracy z mango jest jego obranie. Dla niewprawionych osób może być to problem, ponieważ owoc ma grubą i mocną skórkę (jest jadalna, choć może być przyczyną alergii). Najpewniejszym sposobem jest nacięcie owocu wzdłuż, oddzielenie od solidnej pestki. Miąższ można wtedy wydobyć za pomocą łyżeczki. Popularnym sposobem podawania mango jest też nacięcie zawartości w kratkę, nie wycinając ze skórki, a następnie wywinięcie jej na zewnątrz. Tworzy się wtedy coś podobnego do małego jeża. 

Mango będąc z natury owocem słodkim, jest chętnie jedzone na surowo, a także w postaci koktajli, lodów, napojów (np. lassi), piwa, galaretek, kremów. Jako dodatek, znakomicie łączy się z tłustymi rybami i drobiem dodając lekko słodkiego posmaku, który tak lubimy w jedzeniu. 

Niedojrzałe mango, ma też swoje miejsce w wielu kuchniach. Wykorzystuje się je w kuchniach azjatyckich i południowoamerykańskich. Niedojrzałe mango znajdziemy w wielu odmianach zimnego sosu chutney, wysuszone i zmielone jako przyprawę amchur. W postaci niedojrzałej często mango się marynuje.

Z uwagi na to, że mango jest owocem delikatnym (od chwili zbioru do zjedzenia, nie powinno upłynąć więcej niż 30 dni), w domowej lodówce całe mango nie powinno być dłużej niż 2 dni. Obrane dobę i dodatkowo zawinięte w folię. Natomiast gdy kupimy mango niedojrzałe, trzeba je zostawić na zewnątrz lodówki, w temperaturze pokojowej, aby samo dojrzało przez kilka dni. 

Mango z własnej doniczki?

Mini uprawy domowe, na balkonach i parapetach są coraz bardziej popularne. Sadzone są zioła (m.in. bazylia, szafran, tymianek, oregano), pomidorki koktajlowe, rzodkiewki. Czy zatem możemy zająć się uprawą mango? Jak wiemy mango to roślina, która wymaga odpowiedniego klimatu i gleby, aby rosnąć i owocować. W Polsce takich warunków klimatycznych nie ma. Odpada więc możliwość uprawy bezpośrednio na świeżym powietrzu. W warunkach domowych jest to możliwe, ale… Najprawdopodobniej stworzymy roślinę ozdobną, która nie będzie owocować. Samo przygotowanie takiej uprawy jest dość proste. Dużo wiadomości na ten temat dostępnych jest w Internecie. 

Owoce mango są dla nas ciągle kulinarną ciekawostką. Warto jednak sobie uświadomić, że w najludniejszym kraju świata, jakimi są Indie (tak, już nie Chiny) to owoc narodowy i spożywany praktycznie przy każdej okazji i pod różnymi postaciami. Może warto przyjrzeć się uważniej kuchni indyjskiej lub zaadaptować mango w naszych potrawach?