Blog

 
Tylko lody dla ochłody

Tylko lody dla ochłody

Hasło popularne od wielu lat, polecające jedzenie lodów. Nie tylko w upalne dni. Także jako sposób ukojenia nerwów, załagodzenia “gorącej” atmosfery, czy po prostu słodka przekąska na zabicie chandry. Odmian, smaków lodów chyba nikt nie policzył. Wszystko leży w inwencji cukierników, tradycji wytwórni i upodobań klientów. Najlepsze lody to wyroby rzemieślnicze. Tylko takie dają pewność, że w produkcji zostały użyte składniki najwyższej jakości. 

Czym są lody?

Najbardziej trafna definicja lodów brzmi. Lody - to zamrożona masa mleczna bądź wodna, z dodatkiem owoców lub składników smakowych i zapachowych. I tyle wystarczy. Oczywiście każdy dodatkowy składnik wzbogaca i uszlachetnia mrożoną masę. Rośnie coraz większe grono smakoszy lodów na bazie mleka migdałowego, sojowego, owsianego. 

Mrożone specjały pochodzą z Chin. Znano je już 3 tysiące lat temu. Potem, w wieku X za sprawą arabskich kupców receptury trafiły poprzez Sycylię, do Europy. W Polsce pierwsze informacje o lodach (właściwie o sorbetach) pojawiły się w XVII wieku, a pod koniec XIX można było odnaleźć w książkach kucharskich. Początkowo lody jadano tylko w królewskich i magnackich domach. W okresie międzywojennym ruszyła przemysłowa produkcja lodów. Tym samym ich dostępność przestała być przeszkodą w rozwoju lodziarstwa. W czasach PRL lody były dostępne dość łatwo, tolerowano rodzinne wytwórnie (sporo z nich przetrwało do dziś). 

Składniki mrożonych specjałów 

Klasyczne lody to tylko cztery składniki:

  • śmietanka
  • mleko
  • żółtka jaj
  • cukier

Z tych produktów tworzymy bazę do dalszego wzbogacania mrożonego deseru. To, oczywiście składniki do lodów śmietankowych. Do sorbetu wystarczy woda i owoce. 

Dodatkami do lodów mogą być przeróżne składniki: czekolada, wanilia, owoce, orzechy, rodzynki, karmel. I takie lody z minimalną listą składników są najlepsze, pewne pod względem zdrowotnym i dietetycznym. Takie lody są najczęściej robione przez nas samych lub w rzemieślniczej lodziarni. A co zawierają lody od wielkich firm produkcyjnych?

Tu lista dodatków, ulepszaczy i konserwantów jest długa. W lodach przemysłowych oprócz cukru używany jest syrop glukozowy i glukozowo-fruktozowy. Poprawiają one słodkość, ułatwiają formowanie. Jednak syrop fruktozowy jest odpowiedzialny za nadciśnienie, problemy z gospodarką tłuszczową organizmu i nadwagę. W lodach z wielkich fabryk nie zobaczymy w składzie tłuszczu mlecznego. Zamiennikiem tłuszczów ze śmietanki, mleka i jaj są tłuszcze roślinne. Olej kokosowy, palmowy, słonecznikowy często są wykorzystywane w produkcji lodów. Po pierwsze są tańsze, a po drugie z punktu widzenia technologii doskonale spełniają swoją funkcję. Tłuszcze są nośnikiem smaku, dodatkowo ułatwiają napowietrzanie masy lodowej, jej stabilizację i wzmocnienie aromatu. 

Do lodów dodawane są także emulgatory i stabilizatory. Glicerydy kwasów tłuszczowych, mączka chleba świętojańskiego, karagen, lecytyna, guar to wspomagacze dodawane nie tylko do lodów. Mają za zadanie zapobiec rozwarstwianiu masy lodowej, ułatwić uzyskanie kremowej konsystencji i opóźniać procesy topnienia. Kupując lody z przemysłowych lodziarni, czytajmy etykiety i wybierajmy te, które opisy mają najkrótsze. Czy lody kraftowe są alternatywą? Tak! Pod warunkiem że mamy zaufanie do cukiernika, który te lody wyprodukował…  

Czy wiecie, że…

Wśród maszyn do produkcji lodów, królują dwa typy urządzeń. Jedne wytwarzają lody typu włoskiego, czyli dobrze napowietrzone, miękkie podawane w formie szerokiego stożka. Drugi typ maszyn przygotowuje lody typu amerykańskiego - mocno zmrożone długie świderki.

Smaki lodów nie są ograniczone tylko do tradycyjnych i znanych owoców, wanilii, czekolady. W świecie można spotkać się z lodami od smaku pepperoni, pizzy, jalapeño, piwa, bekonu czy końskiego mięsa (ups!). 

Najwięcej lodów jedzą mieszkańcy Nowej Zelandii. Na drugim miejscu Amerykanie, a na trzecim Australijczycy. Tuż za podium Finowie, Szwedzi i Kanadyjczycy.

Jedząc lody, nasz mózg zachowuje się podobnie, jakbyśmy spotkali znajomą i miłą nam osobę.

W Wielkiej Brytanii dostępne są lody fluorescencyjne. Efekt świecenia uzyskano dzięki białku pochodzącemu z meduz. 

W lodach zawarty jest tryptofan. To aminokwas odpowiedzialny za dobre samopoczucie, za prawidłowy sen i rytm dobowy.

Najpopularniejsze na świecie to lody waniliowe. Lody o tym smaku wygrywają też w innym rankingu. Zdjęcie mrożonych, waniliowych gałek są najczęściej prezentowane na Instagramie.

Lody to esencja frajdy i pełnej przyjemności. Jedzone w krótkiej przerwie podczas wakacyjnej wyprawy, czy w domowym zaciszu zawsze będą czymś, co umili nam życie, choćby przez chwilę.