Blog

 
Kuchnia włoska - od Alp po Sycylię

Kuchnia włoska - od Alp po Sycylię

Włochy to kraj, którego kuchnia znana jest na całym świecie. Tylko czy makarony, pizza są typowymi daniami dla mieszkańców Italii? Z uwagi na to, że Półwysep Apeniński, na którym leżą Włochy ma ponad 1500 kilometrów długości różnice klimatyczne są ogromne. Na północy klimat zbliżony do krajów alpejskich, na południu podobny do krajów Afryki północnej. Do 1861 roku, Włochy były podzielone na różne organizmy państwowe. Czynniki geograficzne i historyczne spowodowały, że kuchnia włoska jest bardzo zróżnicowana.

Włochy północne

Mieszkańcy północnych regionów Italii, zapytani o najlepszą kuchnię włoską bez wahania wskażą Piemont, Lombardię i Emilia-Romania. Jesień w Piemoncie to raj dla smakoszy dziczyzny, ponieważ rozpoczyna się sezon polowań. W lasach zbiera się białe trufle Alba, której cena potrafi osiągnąć kilkaset euro za 100 gramów. Na piemonckich stokach dojrzewają winogrona z których, powstają najlepsze (według opinii fachowców) czerwone wina Barolo i Barbaresco. W sąsiedniej Lombardii dostaniemy wspaniałe wino musujące Franciacorta i Lambrusco. Oba te wina znakomicie pasują do sztandarowego dania tego regionu risotto alla milanesepodawanego do giczy cielęcej. Inne specjały Lombardii to Campari, najlepsze włoskie salami i ser Gorgonzola i Grana Padano. Trzeci region północnych Włoch to Emilia-Romania. To stolica Parmigiano Reggiano, czyli prawdziwego parmezanu. Tutaj też produkuje się najsłynniejszą szynkę Prosciutto di Parma. Niedaleko Parmy jest Modena, miasto, w którym wytwarzany jest ocet balsamicznyuważany za jeden z najlepszych na świecie. Specjalnością tego regionu są tortellini i ravioli. Te pierożki podawane są w rosole, a w rejonie Bolonii w gęstym sosie mięsno-pomidorowym. Jako ciekawostkę możemy podać, że o spaghetti alla bolognese w Bolonii nikt nie słyszał!

Włochy centralne

Toskania, region w środkowej części Włoch ze stolicą we Florencji. Toskańskie krajobrazy zobaczymy w wielu filmach opowiadających o Włoszech. Mieszkańcy tego regionu preferują kuchnię w stylu wiejskim. Proste dania ze świeżych produktów, delikatne mięso, zioła i dobra oliwa to podstawa toskańskich posiłków. Bistecca alla fiorentina słynna potrawa tego regionu, to po prostu stek pieczony na otwartym ogniu. Stąd także pochodzą słynne wina: Chianti i Classico Rufino. Lacjum to kolejny region w środkowych Włoszech, gdzie znajdziemy potrawy najlepszej jakości. Z racji położenia, region ten korzysta z produktów typowych dla rejonów górskich (bliskość Apeninów) i morskich (Morze Tyrreńskie). Lacjum to przede wszystkim Rzym. Oddziałuje on na pozostałe obszary regionu, dominując życie i gospodarkę innych miejscowości. Typową potrawą dla rzymian jest coda alla vaccinara, duszony ogon wołowy oraz pizza i makarony. Jednak większość rzymskich restauracji nastawiona jest na kuchnię międzynarodową, z uwagi na turystów odwiedzających Wieczne Miasto i Watykan. Pozostałe regiony centralnych Włoch to Abruzja, Marche, Umbria i Molise. Mieszkańcy tych ziem preferują doskonałe sery, świeże ryby i owoce morza (choć Umbria nie posiada dostępu do morza). Takie dania jak rosół z rybą (brodetto marchigiano) czy marynowane sardele (alici marinati) często można znaleźć na stołach w tych regionach. Podobnie jak wysokoprocentowy destylat z winogron Grappa.

Włochy południowe

Il Mezzogiorno tak Giuseppe Garibaldi określał tę część Włoch, która znajdowała się na południe od Rzymu. Regiony takie jak Kampania, Kalabria, Basilica, Apulia i Sycylia odstają pod względem gospodarczym od północnej Italii. Brak przemysłu, mniejsze zaludnienie, trudniejsze warunki życia sprawiają, że włoskie południe przypomina kraj z innej epoki czy wręcz z innej szerokości geograficznej. Co za tym idzie, kuchnia południa Włoch jest uboga, oparta na mące i warzywach. To właśnie tutaj powstała pizza, placek, który z emigrantami z Neapolu podbił Amerykę. Moda na dietę śródziemnomorską w USA spowodowała, że proste dania rodem z południowych rejonów Włoch stały się popularne na całym świecie. I jeszcze te nazwy, brzmiące po włosku bardzo smakowicie… Pasta con frutti di mare specjał niejednej, drogiej restauracji powstał na Sardynii, gdzie ryby i owoce morza kupowane bezpośrednio od rybaków były najtańsze. Bruschetta rodem z Apulii to zwykła grzanka z pomidorem… Mieszkańcy południowych Włoch uwielbiają słodkości. Ciasta z miodem, kandyzowane owoce, bakalie i marcepan.

Podróż do Włoch to marzenie wielu osób. Zobaczyć Rzym, Wenecję, Neapol… Warto. Warto też spróbować miejscowej kuchni. W zależności od regionu znajdziemy przysmaki, które zadowolą najbardziej wysublimowane gusta.