Blog

 
Shoty - nowoczesne drinki na karnawał

Shoty - nowoczesne drinki na karnawał

Te mini drinki zagościły już w naszej kulturze parę lat temu. Podobnie jak inne mody, zwyczaj picia shotów przybył do nas ze Stanów Zjednoczonych. Podawane są w kieliszkach o pojemności 50 ml (maksymalnie 100 ml) i tworzone są z alkoholi wysokoprocentowych bez dodatków rozcieńczających. W przeciwieństwie do tradycyjnych drinków wypija się je jednym haustem. Najczęściej są bardzo kolorowe, wielowarstwowe i dość zdradliwe (mieszane alkohole szybciej uderzają do głowy).

Strzał, czyli shot

Jak głosi legenda, nazwa shot (z angielskiego strzał) wywodzi się z Dzikiego Zachodu. W saloonach pijano wtedy whisky w małych szklaneczkach o grubym dnie. Po wypiciu alkoholu uderzano pustym kieliszkiem o blat baru. Dźwięk, jaki wtedy słyszano, przypominał wystrzał z rewolweru czyli shot. Z czasem oprócz whisky zaczęto używać także rumu, burbonu, ginu i brandy. Zaczęto też dodawać likiery, syropy, soki. 

Kolorowe przekładańce

Większość shotów to napoje warstwowe. W tworzeniu takich tęczowych drinków pomaga podstawowa znajomość zachowania płynów w zależności od temperatury i gęstości. Syrop owocowy w kieliszku zawsze opadnie na spód naczynia, a alkohol będzie się utrzymywał na powierzchni kieliszka. Podstawą tworzenia warstwowych drinków jest zachowanie kolejności wlewania składników według gęstości płynu. Im więcej jest cukru, tym gęstość jest większa. Najgęstsze składniki wędrują na spód, lżejsze nad nimi. Czysta wódka ma gęstość mniejszą od wody, dlatego rzadko wykorzystuje się ją do tworzenia shotów. Gęstość płynów rośnie również pod wpływem niskiej temperatury, dlatego alkohole smakowe łatwiej się nalewa schłodzone. Likiery i kremy nie wymagają obniżenia temperatury. Do najgęstszych likierów należą Creme de Cassis, Grenadine, Kahlua, Creme de Banana. 

Pierwszy shot

Bez prób nie powstanie nasz pierwszy autorski shot, którym możemy zaskoczyć gości. Jednak warto, ponieważ te kolorowe drinki zawsze robią wspaniałe wrażenie. Przygotowując się do tworzenia shotów, powinniśmy trzymać się kilku zasad:

  • Wybierzmy kilka rodzajów alkoholi. Pamiętajmy o syropach (często używana jest grenadyna), przyda się także śmietanka i bita śmietana do dekoracji. Używane syropy i likiery powinny mieć kontrastowe kolory, aby efekt wizualny był jak najlepszy.
  • Jeżeli przepis przewiduje użycie owocu, umieszczamy go na dnie lekko wyciskając, aby wydobyć sok i aromat.
  • Najgęstszy składnik wlewamy jako pierwszy.
  • Dekorujemy według uznania.

Shoty podajemy w kieliszkach o pojemności pozwalającej wypić drinka za jednym razem. Bardzo dobrze sprawdzą się kieliszki o pojemności 55 ml. Najlepsze będą oczywiście z bezbarwnego szkła, aby kolorowa zawartość kieliszka była najlepiej widoczna. Pamiętajmy także o tym, aby szkło, w którym serwujemy drinki było nieskazitelnie czyste. Prostym i zarazem niezawodnym sposobem czyszczenia kieliszków jest ich czyszczenie gorącą parą wodną. Każdy kieliszek trzymamy z osobna nad gotującą się wodą. Gdy wnętrze zaparuje, wycieramy i polerujemy je szmatką (najlepiej z lnu). Kieliszek będzie czysty i błyszczący. 

Podstawowe składniki 

Tworząc shoty, trzymajmy się smaków, które znamy i lubimy. Jednak nie bójmy się smakowych eksperymentów, ponieważ nie osiągniemy efektu “wow”. Na smak shotów wpływają nie tylko użyte alkohole, ale także dodatki w postaci soków, syropów, przypraw. Możliwości jest bardzo dużo, co chwila tworzone są nowe shoty z różnych składników. Dlatego pisząc o produktach, które są wykorzystywane w przepisach bądźmy świadomi, że wymienimy tu tylko podstawy wiedzy shot-mastera.

Dekoracje, soki

Wśród najczęściej wykorzystywanych produktów dodatkowych przy tworzeniu shotów znajdziemy: cytryny, limonki, pomarańcze, sos tabasco i worcestershire, świeże jajka, sól, śmietankę, mleko, sok pomidorowy, syrop cukrowy, ziarna kawy, kawę do zaparzenia, ostrygi, czekoladę, wodę gazowaną. 

Alkohole mocne

Bourbon, brandy, wódka, campari, szkocka i kanadyjska whisky, gin, koniak, ouzo, rum, tequila, amerykańska whiskey, a także szampan. Przydadzą się także wermuty w wersjach bianco, rosso i dry.

Likiery

Adwokat, amaretto, kahlua, likiery owocowe (bananowy, brzoskwiniowy, kokosowy, melonowy, z mango, truskawkowy), sambuca, chartreuse, kirsh.

To tylko część składników, które możemy wykorzystać do przyrządzenia mini drinków. Odrobina wyobraźni i zastosowanie dobrych jakościowo składników i produkty uznanych producentów, dadzą nam już na początku sporą frajdę z tworzenia czegoś dla gości i dla samych siebie. Można powiedzieć, że układając poszczególne warstwy shotów malujemy obrazy i w małym kieliszku zostawiamy cząstkę swojej osobowości.